1900 : در دنیای پیانوهای دیجیتال، چند برند هستند که محصولات آن ها از کیفیت و آوازه بیش تری برخوردار هستند و شاید بیش تر استودیوهای حرفه ای نیز ترجیح بدهند از محصولات این شرکت ها استفاده نمایند.
شما فارغ از قیمت و مدل و نیاز، کدام برند را دوست دارید و انتخاب می کنید؟
و اما نظر شخصی من: 
موتور صدای رولند فوق العاده قدرتمند است، کیفیت ساخت خوب و اکشن عالی اما کمی سر و صدا دارد! به نظر من اکشن مدل های مختلف رولند نسبت به رقبای قدرتمند خود از جمله یاماها و کاوای یا حتی کرگ (در مدل های خوب) بیش ترین سر و صدا را در بازار دارد ولی باز هم رولند، انتخاب شماره یک استودیوهای حرفه ای است.
در مورد کاوای به نظر من به اندازه کافی کلاویه ها سنگین هستند و بسیار نزدیک به حس آکوستیک. شاید نقطه اوج اسم و شهرت کاوای به خاطر همین کلاویه های عالی باشد و در سایر قسمت ها تقریباً وجه امتیازی به رقبا ندارد ولی همین نیز کافی است.
اما در مورد یاماها، یاماها یاماهاست! با تاریخچه ای قوی و کیفیت قابل قبول در مدل های مختلف به خصوص Clavinova
بیش ترین طرفدار را در پیانوهای دیجیتال به همراه رولند دارد و البته اکشن عالی Gh3 که یک شاهکار است. بیش تر مدل های یاماها مونتاژ کشور اندونزی است و تفاوت زیادی تقریباً از نظر کیفیت ساخت بین مدل های گران قیمت و ارزان قیمت آن وجود دارد.
در آخر این جمله را اضافه کنم که انتخاب ساز کمی هم سلیقه ای است. مثلاً بعضی ها صدای شفاف و روشن را دوست دارند و برخی صدای گرم و عمیق. به هر حال من مسیر و هدف کاری کاوای را بیش تر می پسندم (در پیانوهای دیجیتال) و فکر می کنم اگر در ایران نمایندگی رسمی و معتبری داشت یکی از مدل های این برند را انتخاب می کردم.